Gospodarstva v regiji, tudi Sloveniji, nemško krčenje kar impresivno nadomeščajo z domačo porabo in razprševanjem izvoznih trgov, zato ne bi bil preveč pesimističen, pravi namestnik direktorja dunajskega ekonomskega inštituta WIIW Richard Grieveson.
Z britanskim namestnikom direktorja Dunajskega inštituta za mednarodne ekonomske študije WIIW Richardom Grievesonom smo govorili o aktualnih gospodarskih izzivih skozi regionalno, evropsko in globalno prizmo. Ekipa raziskovalcev WIIW, ki jo Grieveson vodi že vrsto let, namreč srednjo in vzhodno Evropo, vključno s Slovenijo, proučuje že pol stoletja. Z ekonomistom, ki je pred prihodom na WIIW vodil bonitetne raziskave gospodarstev regije tudi pri družbah Economist Intelligence Unit in Fitch Ratings, smo se pogovarjali pred njegovim prihodom na Poslovno konferenco Portorož, kjer bo 19. novembra nastopil kot eden glavnih govornikov.
Kako ocenjujete trenutne gospodarske razmere v Evropi glede na pred kratkim navzdol popravljene napovedi ECB, OECD in drugih ustanov?
Ni katastrofalno, a je zelo skrb zbujajoče. Evrsko območje raste približno 0,3 odstotka na četrtletje. To je daleč od tega, kar bi si želeli. Prav tako je slika po državah zelo različna. Na zahodu Evrope sta glavni gonili rasti Španija in Francija. Srednji Evropi z Nemčijo in Italijo na čelu, tudi Avstrijo, gre slabše.
Če razčlenim rast po panogah, je ta precej usmerjena v potrošnjo in storitve, precej manj pa v industrijo, ki je v res težkem položaju. Do neke meje to velja za vso svetovno industrijo, a še posebej za evropsko, ki je osredotočena na Nemčijo. To je slaba novica za našo regijo srednje in vzhodne Evrope, ki je zelo povezana z evrskim območjem, zlasti z nemško industrijo.
Prav tako opažamo, kar je težava zdaj, pa tudi srednjeročno, da naložbe ne potekajo posebej dobro. Deloma zaradi še vedno zategnjene denarne politike ECB, hkrati pa tudi spodbud iz skladov EU ni zares veliko.
Celoten članek lahko preberete tukaj.